Jak jest opodatkowana cesja praw i obowiązków
Gdy podatnik VAT przenosi za wynagrodzeniem wierzytelność na inny podmiot, czynność ta stanowi odpłatne świadczenie usług. Dla tego typu świadczeń należy zastosować stawkę 23 proc. Sądy administracyjne mają jednak inne zdanie na ten temat.
Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 § 1 kodeksu cywilnego). Przedmiotem cesji może być określone prawo majątkowe, np. prawa i obowiązki z przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości.
Przykład
Podmiot prowadzący działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości (pośrednik) podpisuje przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości z deweloperem (który zobowiązany jest wybudować lokal mieszkalny i oddać go w stanie surowym pośrednikowi). Wpłaca przy tym zadatek w wysokości 100 proc. należności z tytułu sprzedaży nieruchomości. Umowa z deweloperem przewiduje możliwość cesji praw i obowiązków kupującego. Pośrednik poszukuje potencjalnego kupującego, dokonując również nakładów na lokal, a po odnalezieniu chętnego robi na jego rzecz cesję praw z umowy przedwstępnej. W zamian za cesję kupujący wypłaca pośrednikowi wynagrodzenie (jest ono skalkulowane w taki sposób, aby pokryć 100 proc. należności za lokal, ewentualne nakłady pośrednika oraz marżę pośrednika). Deweloper nie zwraca wcześniej wpłaconego zadatku pośrednikowi, lecz przyjmuje, że cena została już zapłacona. Ostateczna umowa sprzedaży nieruchomości podpisywana jest z kupującym (cesjonariuszem), który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta